top of page

Kaassõltuvusest
pereterapeudi pilguga

Kaassõltuvus on tugev emotsionaalne sõltuvus teisest inimesest, sooviga kontrollida ja muuta tema sõltuvuskäitumist ning võimetus tajuda nii enda kui ka teise emotsionaalseid, vaimseid ja füüsilisi piire.

Sõltuvust võib vaadelda kui kehva lahendust inimese hinge- ja suhteprobleemidele.

Peres kasutatakse sageli põlvkonniti sarnaseid toimetulekuviise,
näiteks otsitakse leevendust alkoholist või mõnest teisest ainest, jäädakse aastateks mittetoimivatesse suhetesse, tehakse liiga palju tööd või liiga intensiivselt sporti. Omavaheline suhtlemine on aga sealjuures pinnapealne ja asine, palju on tülitsemist ja süüdlase otsimist, tegelik lähedus ja soojus on puudu.

Need on alateadlikud mustrid, mida väga sageli ei teadvustatagi.
pexels-anastasia-zhenina-2233501.jpg

Sõltuvushäirega peres kehtivad kolm vaikimisi reeglit:
ära tunne, ära usalda ja ära väljenda.

 

Need kehtivad nii sõltlase kui ka teiste pereliikmete kohta. Sellises peres ei osata turvalist lähedust kogeda. Hingevalu on tihti liiga suur ja seda püütakse iga hinna eest alla suruda või sõltuvusega reguleerida, et igapäevaeluga enam-vähem toime tulla.
Sõltlast usaldatakse aina vähem, sest ta ei pea oma lubadusi ja sõltlane ei usalda üldse mitte kedagi. Tülitsemine vaheldub vaikimisega ja vimm koguneb, turvatunne on ajutine ja habras. Lapsed hakkavad vanemate pärast üleliia muretsema, saades liiga vara täiskasvanuks. Laste emotsionaalne areng ja eneseväärtustamine saavad paraku kahjustatud.

Sõltlase kõrval elavad inimesed võivad samuti sõltuvusrattasse sattuda, küll teisel kombel - ebamugavate tunnete eest põgenemiseks on palju viise.

Kaassõltuvuse juured on varase lapsepõlve kogemustes
 
Mingil põhjusel ei ole vanemad saanud lapsele pakkuda emotsionaalselt ja füüsiliselt turvalist kasvukeskkonda, tema tunnete väärtustamist ja peegeldamist. Võib-olla on vanemad olnud hädas iseenda tunnete ja toimetulekuga, võib-olla on peres olnud raske haigus või lein või on last liiga palju üksi jäetud. 

Nii võib laps hakata valusatest ja ebamugavatest tunnetest väljapääsu otsima oma tundeid alla surudes. Kasvades on tal oht sattuda sõltuvusse ainetest või keerulistest suhetest.
 
Keeruline suhe toimib nagu sõltuvusaine, aidates mitte tunda oma valu ja viies tähelepanu mujale. 
pexels-marina-sirazetdinova-8521592_edited.jpg
pexels-aubrey-miller-8359743.jpg

Keegi teine ei suuda meid armastada nii palju,

et meid täita, kui me ei armasta end ise.

Kui läheme oma tühjuses otsima armastust,

võime leida ainult veel rohkem tühjust.

- Robin Norwood

Tervenemine saab alguse oma tegelike tunnete lubamisest ja ühenduse taastamisest iseendaga 

bottom of page